Układ blogu

Gość Czwartkowy - ks. Eugeniusz Synowiec
lut 03, 2022

Autor:

AC

W ten czwartek gościliśmy w naszej wspólnocie ks. kan. Eugeniusza Synowca... osobę niezwykle bliską dla kleryków diecezji kaliskiej. Nasz gość bowiem był dyrektorem administracyjnym Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, a aktualnie pełni funkcję ekonoma diecezjalnego oraz proboszcza parafii Narodzenia NMP w Ociążu.


Razem z ks. kanonikiem modliliśmy się podczas Eucharystii o nowe i liczne powołania kapłańskie z naszej metropolii.


W trakcie Mszy Świętej ks. celebrans wygłosił dla nas Słowo, w którym nawiązując do dzisiejszej Ewangelii (Mk 6, 7-13) wskazał na niezwykle ważny wniosek płynący z posłania uczniów do głoszenia Dobrej Nowiny, a mianowicie fakt, że jest to misja ponad ludzkie siły, którą przez nas czyni sam Bóg. Stąd też, nasz gość przytoczył słowa dobrze nam wszystkim znanej św. Matki Teresy z Kalkuty, która to mówiła:


"Jesteśmy ołówkiem ręku Boga. On pisze nim to co chce."


Pozostając w temacie głoszenia Słowa, ks. Synowiec podkreślił także jak konieczne jest niesienie nauki Chrystusa wbrew trudnościom, czyniąc to w porę jak i nie w porę. Czas seminarium jest okresem, w którym przygotowujemy się do tego zadania...


"Musimy być dobrze przygotowani... Trzeba czynić wszystko, aby wyjść z czymś do ludzi."
podkreślał ks. Eugeniusz.


Pomimo dużego trudu wobec tego posłania, mamy blisko siebie ludzi, którzy są dla nas drogowskazami. Stąd też goszczący pośród nas kapłan wspomniał na postać bł. ks. Władysława Mączkowskiego, pochodzącego z Ociąża, a więc miejscowości, w której posługuje ks. Eugeniusz. Postać tego pokornego kapłana, który po aresztowaniu i wysłaniu do Dachau kochał miłością pełną heroizmu oddając swoje pożywienie na rzecz innych więźniów jest dla nas pięknym wzorem wypełniania braterstwa, jakiego uczył nas Nauczyciel z Nazaretu.


Na sam koniec homilii, usłyszeliśmy od ks. celebransa krótkie słowa, które były dla nas podpowiedzią na czas formacji...


"Jeżeli Pan nas powołuje to nie zostawia nas samych...
Dacie radę, jeżeli będziecie otwarci na Boże dary. Ostatecznie to Pan Bóg działa."

mówił nasz gość.


Następnie wraz z naszym gościem udaliśmy się na refektarz, gdzie wspólnie zasiedliśmy do kolacji.


Módlmy się dla księdza Eugeniusza o potrzebne dary na czas posługi za wstawiennictwem bł. ks. Władysława Mączkowskiego...


Galeria zdjęć:



Starszy wpis Nowszy wpis

Autor: MN 21 Mar, 2024
W 5. tygodniu Wielkiego Postu w ramach Gościa Czwartkowego do naszej wspólnoty przybył kapłan diecezji kaliskiej odpowiedzialny w niej za Dzieło Biblijne - ks. Piotr Bałoniak, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Rajsku, z której pochodzi również jeden z naszych braci - dk. Piotr Perskawiec. Mszę świętą wraz z naszym gościem celebrowali księża moderatorzy, m. in. ks. Jan Frąckowiak, który przywitał ks. Piotra w naszej wspólnocie. W swojej homilii celebrans zwrócił uwagę na kontrast między postawą Abrahama a postawą jego potomków, którzy w przeciwieństwie do Abrahama nie wierzą słowom, które słyszą. Powodem była zatwardziałość ich serc. Zatwardziałość serc to nie pamiętanie tego, co Bóg uczynił. - powiedział ks. Piotr Jesteśmy wezwani do nieustannego przypominania sobie o Bożych dziełach, aby nie popaść we wcześniej wspomnianą zatwardziałość serca oraz po to, żebyśmy w trudnych momentach potrafili znaleźć swoją ufność w Bogu. Z tego też powodu homilista zachęcał nas do tego, abyśmy wracali myślami do początków swojej wiary, początków swojego powołania, by cały czas utwierdzać się na drodze, którą podążamy za Bożym wezwaniem. Kapłan powinien być bardzo wielki, a jednocześnie bardzo prosty. - tymi słowami homilista zakończył homilię. Po wspólnej modlitwie, przenieśliśmy się do refektarza, gdzie zjedliśmy kolację. Bardzo dziękujemy ks. Piotrowi Bałoniakowi za przybycie oraz podzielenie się swoim duszpasterskim doświadczeniem i równocześnie zapraszamy do modlitwy za naszego gościa oraz całą wspólnotę parafialną w Rajsku, której przewodzi.
Autor: MN 19 Mar, 2024
Dzień odpustu ku czci św. Józefa rozpoczęliśmy uroczystą Jutrznią. O godzinie 10.00 wyruszyliśmy w drogę do Kalisza na Eucharystię pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Damiana Bryla w Narodowym Sanktuarium św. Józefa. Podczas homilii usłyszeliśmy słowa: "Być człowiekiem wiary na wzór św. Józefa to zgodzić się, że Bóg ma zawsze najlepsze rozwiązanie. Nie rozumiemy, ale ufamy i przyjmujemy Boży plan wobec nas". - podkreślał bp Damian Homilista zachęcał również do tego, aby każdy z obecnych na Eucharystii podszedł po niej do kaplicy św. Józefa, spojrzał na obraz i wylał przed nim tajemnice swego serca. Po komunii św. biskup Damian wraz z obecnym biskupem Łukaszem oraz innymi kapłanami udali się do wcześniej wspomnianej kaplicy, aby zawierzyć naszą diecezję św. Józefowi. Pobłogosławili również kamień z domu św. Józefa w Nazarecie, który będzie wbudowany w ołtarz kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Zdjęcia za: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz. Retransmisja za: Telewizja Dom Józefa TV
Autor: AC 04 Mar, 2024
W samym centrum czasu Wielkiego Postu, a więc w III Niedzielę, w naszej wspólnocie przeżywaliśmy niezwykle radosne wydarzenie. Trzynastu kleryków (w tym czterech z diecezji kaliskiej) przyjęło posługę akolitatu z rąk ks. bpa Łukasza Buzuna - biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Nasze świętowanie rozpoczęła jutrznia, która równocześnie zakończyła okres rekolekcji wielkopostnych. Tej uroczystej liturgii przewodniczył rektor ASD - ks. dr Jan Frąckowiak. Następnie o godzinie 11:00 w seminaryjnej kaplicy rozpoczęła się Eucharystia z udzieleniem posługi akolitatu, którą celebrował ks. biskup Łukasz wraz z moderatorami seminaryjnymi oraz proboszczami i zaprzyjaźnionymi kapłanami nowo ustanowionych akolitów. W Eucharystii uczestniczyli także najbliżsi i znajomi alumnów, którzy przyjęli posługę. Pragniemy prosić o modlitwę w intencji nowych akolitów, prosząc dla nich o siły na drodze towarzyszenia Chrystusowi jako Jego uczniowie. Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu .
Autor: AC 03 Mar, 2024
Czas wielkopostnych rekolekcji w tym roku poprowadził dla nas ks. Damian Stachowiak CR, w których skupił się na konieczności ponownego wychodzenia w drogę tak jak uczynił starotestamentalny patriarcha Abram. W tym właśnie wyjściu pomógł nam szczególnie ważny czas całodziennej adoracji, która była dla nas okazją do przemyśleń i odpowiedzi na pytania, które rodził w szeregu konferencji ojciec rekolekcjonista. Szczególnie ważny do podkreślenia fakt, który nakreślił ks. Damian jest potrzeba przybrania postawy człowieka ocalonego, a nie postawy ofiary. Ta przemiana może dokonać się przy uzdrowieńczej obecności Jezusa, która pomaga nam przemienić rodzące się pytanie dlaczego ja? na pytanie co dalej ? Za ten szczególny czas łaski dziękujemy Panu Bogu oraz naszemu rekolekcjoniście. Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu .
Autor: AC 20 Jan, 2024
Pierwszy dzień skupienia w tym roku bezpośrednio poprzedza posługę lektoratu, którą przyjmą nasi bracia z roku III. Ten szczególny czas poprowadził dla nas ks. dr Tomasz Siuda - moderator Dzieła Biblijnego archidiecezji poznańskiej, dyrektor księgarni "św. Wojciech" oraz wiceprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. W swoich konferencjach ks. Tomasz w świetle Pisma Świętego zarysował konieczność trwania w postawie miłości blisko prawdy niesionej nam w kerygmacie, czyli prawdzie o zbawieniu przychodzącym w postaci Jezusa - Syna Bożego. Nasz dzień skupienia zakończyła Eucharystia, w której ks. Tomasz podzielił się z nami słowem, w którym odnosząc się do dzisiejszej perykopy Ewangelii, podkreślał konieczność gotowości wszystkich chrześcijan na trudności wynikające z pójściem za Jezusem, który opisuje hymn u uniżeniu Chrystusa, autorstwa św. Pawła z 2. rozdziału Listu do Filipian. Dziękujemy ks. Tomaszowi za podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami i poprowadzenie dnia skupienia.
Autor: AC 19 Jan, 2024
Styczeń to szczególny czas wizyt duszpasterskich. Takowa miała również miejsce w naszym domu, gdzie przybył proboszcz parafii archikatedralnej - ks. prał. Ireneusz Szwarc, na terenie której znajduje się nasze seminarium. Nasza kolęda rozpoczęła się uroczystą Eucharystią, w czasie której swoim słowem podzielił się ks. prob. Ireneusz, porównując historię Samuela oraz św. Pawła do formacji seminaryjnej. Każda bowiem z tych postaci przeżyła swego rodzaju czas seminarium - Samuel u Helego (1 Sm, 3), a Paweł po swoim nawróceniu (o czym wspominają starożytne źródła). Po Mszy Świętej udaliśmy się na wspólną kolację, po której odbyło błogosławieństwo całej naszej wspólnoty oraz indywidualne wizyty duszpasterskie w pokojach kleryków, które dokonali nasi diakoni. Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu .
Autor: AC 21 Dec, 2023
Ostatni czwartek tegorocznego Adwentu był dla nas dniem szczególnie uroczystym. W naszym domu odbyło się bowiem spotkanie wigilijne, które przeżyliśmy przed powrotem do domów. Była to okazja do rozmowy oraz utworzenia rodzinnej atmosfery. Ponadto w trakcie naszej wigilii mogliśmy być świadkami spektaklu "Miasto Marzeń" wystawianego przez naszych braci z roku IV. W naszej wigilii uczestniczyli biskupi diecezjalni oraz pomocniczy wszystkich czterech diecezji (Kaliskiej, Poznańskiej, Gnieźnieńskiej i Bydgoskiej), przełożeni, klerycy, pracownicy oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w naszą formację. Spektakl, który wystawili nasi bracia z roku IV nosił tytuł "Miasto Marzeń". Łączył w sobie ewangeliczną historię syna marnotrawnego (Mt 15, 11-32) połączoną z kultowym polskim serialem "Ranczo". Sztuka opowiadała historię Janka, który pragnąc realizować swoje marzenia poetyckie wyruszył do Paryża, aby tam realizować swoją pasję. Niestety przez dramatyczną sytuację spowodowaną paryską przestępczością został uprowadzony. Jego los odmienił dobry ojciec, który wpłacił okup, aby uratować swego syna. Całość tej historia okraszona była komentarzami słynnej "ławeczki", którą możemy kojarzyć z serialu "Ranczo". Po spektaklu miały miejsce podziękowania, a także słowo abpa Stanisława Gądeckiego. Następnie udaliśmy się wszyscy do refektarza, gdzie wspólnie spożyliśmy wieczerzę wigilijną. Podczas wspólnego spotkania swoim słowem także podzielili się abp Wojciech Polak, bp Damian Bryl oraz bp Krzysztof Włodarczyk. Naszą uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie obsady spektaklu z obecnymi pośród nas pasterzami. Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu.
Autor: AC 16 Dec, 2023
W minioną sobotę przeżywaliśmy szczególnie uroczyste duchowe spotkanie... W naszej wspólnocie bowiem gościły relikwie bł. Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej, których beatyfikacja odbyła się 10 września br. Była to pierwsza beatyfikacja całej rodziny (a w tym nienarodzonego dziecka) w historii Kościoła. Nasza uroczystość rozpoczęła się w archikatedrze poznańskiej, gdzie przeżywaliśmy uroczystą Eucharystię inaugurującą peregrynację relikwii w archidiecezji poznańskiej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański. Po Eucharystii relikwie zostały przeniesione do naszego seminarium, gdzie modliliśmy się przez wstawiennictwo błogosławionych w modlitwie różańcowej, a także mieliśmy okazję do modlitwy w chwili ciszy. Naszą adorację zakończyła kompleta z uczczeniem relikwii. Prośmy przez wstawiennictwo tej błogosławionej Rodziny za nasze rodziny, które są pierwszym miejscem wzrastania chrześcijan, a także zaczątkiem powołań tak bardzo potrzebnych w dzisiejszych czasach... Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu.
Autor: AC 14 Dec, 2023
Na zakończenie rekolekcji adwentowych cała nasza wspólnota usłyszała wiadomość o pewnej ważnej zmianie w naszym domu... Posługę ojca duchownego zakończył ks. Łukasz Pondel, który w naszym seminarium służył przez osiem ostatnich lat. Ksiądz Biskup skierował go do parafii św. Jakub w Tłokini Wielkiej, gdzie będzie pełnił funkcję administratora. W miniony czwartek nasza wspólnota miała okazję pożegnać o. Łukasza, który rozpoczyna nowy rozdział w swojej posłudze kapłańskiej. Eucharystii przewodniczył o. Łukasz, natomiast pozostali moderatorzy naszego seminarium modlili się razem z nami w koncelebrze. W swojej homilii Ojciec mówił nam o tym, że w naszym życiu niezwykle ważne jest zaufanie Bogu, niezależnie od tego, co dla nas przygotował... Nie bójcie się iść tam, gdzie Pan was pośle. - podkreślał. Podzielił się z nami także kontekstem przyjęcia decyzji od ks. Biskupa. Dekret bowiem otrzymał 9 grudnia, kiedy to Ewangelia mówiła o zlitowaniu się Jezusa nad tłumami, kiedy to wyrzekł swoje słowa: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. (Mt 9, 37-38) Ponadto nakreślił nam jak ważny jest cel naszej przyszłej posługi, którym jest drugi człowiek... Świętość zawsze biegnie do konkretnych ludzi. - mówił. Pragniemy wyrazić ojcu Łukaszowi naszą ogromną wdzięczność za dar Jego posługi w naszej wspólnocie przez te ostatnie osiem lat... Dziękujemy za każde słowo, ale także za każde milczenie. Dziękujemy także za modlitwę i dawanie przez nią świadectwa każdemu z nas. Chcemy także życzyć wszystkich potrzebnych łask do prowadzenia wiernych parafii św. Jakuba Apostoła w Tłokini Kościelnej na drodze do zbawienia. Szczęść Boże!
Autor: AC 10 Dec, 2023
Tegoroczne rekolekcje adwentowe w naszym domu poprowadził o. Wojciech Prus OP. Tematem czasu pustyni, który przeżywaliśmy były postacie Maryi i Józefa. W kilkunastu konferencjach, rekolekcjonista starał się nam przybliżyć postać Miriam i Józefa jako naszej siostry i brata. Podczas swoich rozważań na ich temat pozostawiał także wiele inspiracji, korzystając m.in. z dzieł Ireneusza z Lyonu, Bernarda z Clairvaux czy Romana Brandstaettera. W swoich rozważaniach uchwycił także trudności i doświadczenia rodziców ziemskich Jezusa, które szczególnie wyrażają się w zdaniu wypowiedzianym przez Matkę Bożą... Synu czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie. - Ewangelia wg św. Łukasza 2, 46 Te przeżycia oraz inne doświadczenia świętej Rodziny pomagają nam spoglądać na tych świętych nie tylko pod kątem ich świętości, ale także codzienności, którą przeżywali. To właśnie spojrzenie w ten sposób na rodziców Chrystusa może nam zdecydowanie pomóc w przyjęciu ich jako naszego brata - Józefa i siostry - Miriam z Nazaretu. Dziękujemy o. Wojciechowi za wygłoszenie dla nas rekolekcji, które mogły stać się dla nas inspiracją w naszej codziennej formacji seminaryjnej. Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne
Share by: